O POLACH GOLFOWYCH SŁÓW KILKA - ZABIERAMY SIĘ ZA TRAWNIK!

Pole golfowe?! Nie pozostawimy żadnych wątpliwości. Jak wyglądają przygotowania do zawodów golfowych?

  • Armia greenkeeperów musi sprostać wyzwaniu przygotowania pola golfowego.
  • Najważniejsze aspekty pielęgnacji trawnika czyli - wertykulacja, piaskowanie, aeracja, nawożenie, koszenie i kontrola trawnika - czyli rzecz ujmując prawie wszystko :)
  • Przedstawimy wam kulisy prawdziwego pola golfowego

Prawdą jest, że pola golfowe to jedne z najpiękniejszych i najlepiej wypielęgnowanych soczysto-zielonych trawników tego świata. Jednak pielęgnacja ta to masakrycznie ciężkie wyzwanie. Przybliżymy wam zabiegi i maszyny które wykorzystuje się aby teren pola golfowego idealnie nadawał się do turniejów oraz zachwycą swą zielenią.

Greenkeeper - zawód, którego przedstawiciele odpowiadają za to aby pole golfowe było przystosowane do turnieju, a co za tym idzie aby cieszyły wzrok widzów. Obszar, którym niejednokrotnie się zajmują może liczyć nawet kilkadziesiąt hektarów. Planowanie działania i przygotowanie do pracy to pierwsza rzecz jaką, ów Greenkeeper wykonuje.

Wertykulacja i aeracja.

Podobnie jak w przypadku normalnych trawników, na początku sezony, czyli na przełomie marzec / kwiecień w ruch idą wertykulatory. Wertykulacja, jak już wcześniej wspominałem, to zabieg polegający na usunięciu zalegającej warstwy obumarłych roślin z powierzchni darni. Zabieg ten ułatwi prawidłowe nawodnienie i dotlenienie gleby, a co za tym idzie lepszy wzrost trawy i jej właściwe krzewienie się. Dodatkowym atutem tego zabiegu jest usunięcie źródła rozwoju grzybów oraz bakterii chorobotwórczych, które mogą uszkodzić głębszą warstwę murawy.

Dodatkowym zabiegiem wspierającym działanie zabiegu wertykulacji, przy tak dużych powierzchniach jak pola golfowe jest areacja, działanie mające na celu odpowiednie napowietrzenie trawnika. Aerator nakłuwa glebę specjalnymi rurkami lub kolcami. Po takim procesie znacznie poprawia się dostęp wody i powietrza do głębszych warstw podłoża i korzeni, dodatkowo rozluźniając glebę. Bardzo ważnym aspektem jest wykonanie zabiegu przy wilgotnej glebie. Aeracja pozytywnie wpływa na odporność i regenerację trawnika, co jest istotne przy naturalnej, depczącej, eksploracji pola golfowego.

Piaskowanie i nawożenie

Po wykonaniu powyższych zabiegów przyszła pora wypiaskować trawnik. Istotny zabieg!. Piasek dostaje się w szczeliny udostępniając koszeniom trawy więcej powietrza, co wzmaga jej rozwój zaś ogranicza rozwój mchów.

Kolejnym działaniem do podjęcia będzie nawożenie. Polega ono na odpowiednim dostarczeniu składników pod fairwaye, greeny czy obszary tee. Niezbędne, celem dostarczenia odpowiedniej ilości wartości odżywczych do odpowiedniego wzrostu.

Koszenie

Nie ma golfisty który nie doceniłby ciężkiej pracy greenkeeperów, a w szczególności ich ciężkiej pracy przy koszeniu pola, gdyż wysokość trawnika ma kluczową wartość w tej dyscyplinie sportu. Obszary Green, fairway czy rough, mają różne wymagania dotyczące nawierzchni i wysokości trawnika. Pierwsze poziomowe koszenie trawnika powinno pozwolić trawie pozostać nieco wyższą niż w trakcie sezonu.

  • Dla obszaru green - wysokość 4-5 mm, potem 3,5 mm. Koszenie co 5-6 dni
  • Dla obszaru fairway - wysokość w przedziale 10-15mm. Koszenie co 2-3 dni
  • Dla obszaru rough -  wysokość od 50 mm. Koszenie raz na dwa tygodnie

7200a.jpg

Koszenie takich trawników również wymaga odpowiedniego sprzętu. Kosiarki na obszary typu green charakteryzują się specjalnymi wrzecionowymi zespołami koszącymi z możliwością szybkiej regulacji. Profesjonalne urządzenia John Deere wyposażone są w stalową ramę oraz niskoprofilowe opony o dużej powierzchni styku z podłożem, co znacznie zmniejsza nacisk na trawnik. W przypadku kosiarek na fairway, powinny być wyposażone w trwałe i bardzo dokładne zespoły koszące, hybrydowe rozwiązania napędów tych zespołów, rozmiar i szerokość opon oraz siłownik dwustronnego działania w układzie kierowniczym, pozwoli to na koszenie w idealnie prostych liniach. Kosiarki do obszarów rough są projektowane z myślą o ich pracy przy drzewach i krawędziach przeszkód, za pomocą prostych regulacji, przełączników umożliwiając regulację szerokości koszenia oraz przełączać pracę prawego i/lub lewego zespołu tnącego.

Kontrola trawnika

Stała kontrola... To najcięższy i ostateczny proces dbania o pole golfowe, trzeba często sprawdzać jakość i zdrowie trawnika. Wszystkie pojawiające się odstępstwa od reguł, czyli przebarwienia, smugi czy plamy mogą wskazywać na pojawienie się choroby trawnika, więc powinny być dokładnie zbadane i poprawione. Zaś opryskiwacze mogą stanowić niezawodne wsparcie przy walce z chwastami, umożliwiając pokrycie dużych powierzchni cieczą.

Artykuł nieco inny niż zazwyczaj, otwierający nową kategorię "Ciekawostki", ale wielu z was pytało o sprzęt do obsługi pola golfowego :) informujemy więc że bezproblemowo znajdziecie taki u nas - coś więcej o ciężkim sprzęcie na stronie www.asago-maszyny.pl.

Jednocześnie zachęcamy do zakupu urządzeń które służą nie tylko do pielęgnacji pól golfowych :) www.asago.pl

 

Pozdrawiam
Przemek z Asago