OGRÓDEK WARZYWNY - PORA SKOŃCZYĆ Z MITAMI I ZACZĄĆ WŁASNĄ UPRAWĘ :)

Nie jest wiedzą tajemną, że ogródek warzywny jest niezastąpionym źródłem ekologicznych upraw, jeżeli zaś dobrze go zaplanujemy i będziemy o niego silnie dbać, może również pełnić rolę ozdobną. Dziś przedstawię wam kilka podstawowych porad jak zabrać się do własnej uprawy warzyw :)

  1. Warzywnik - rozmiar ma znaczenie?

Dlaczego taki tytuł? Gdyż wbrew pozorom ma on ogromne znaczenie... Przede wszystkim na rozmiar Twojego warzywnika powinien mieć wpływ, czynnik czasu który jesteś w stanie na niego poświęcić. Czasu mało? zacznij od niewielkich upraw, dysponujesz większą ilością czasu? rozwiń swój warzywnik.

Bardzo ważną kwestią zależną od rozmiaru ogródka jest jego podział na zagony i ścieżki. Pamiętaj, że dostęp do poszczególnych roślin nie powinien sprawiać Ci problemu. Wyznaczenie odpowiednich ścieżek (ok. 30 cm) pozwoli na wyeliminowanie ryzyka zadeptywania grządek. Dróżki między zagonami powinny zaś umożliwić swobodne przetransportowanie narzędzi takich jak taczka czy glebogryzarka, Które niezbędne są do pracy w ogrodzie.

  1. Szykujemy glebę

Temat został poruszony przy temacie Zabiegi dzięki którym gleba powróci do idealnej kondycji, po sezonie zimowym . Teraz możemy przejść do przedstawienia faktów odnośnie gleby pod uprawę. Ziemia taka powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze.

Bardzo ważna rzecz - Odczyn gleby. Przeprowadź test przy użyciu prostych zestawów dostępnych na rynku lub oddaj glebę do laboratoriów, przy tym drugim uzyskasz też informacje o składnikach odżywczych swojej gleby. Możesz też ocenić odczyn na bazie tzw. samosiejek.

  • stokrotka oraz biała koniczyna rosną na glebach bogatych w składniki odżywcze,
  • pokrzywa, gorczyca polna lub mokrzyca to znak na przekraczającą normę ilość azotu,
  • skrzyp polny i podbiał pospolity świadczą o ciężkiej i wilgotnej glebie

Pamiętaj, że gleba szykowana pod uprawę powinna mieć odczyn obojętny (pH 6,0-7,0) lub lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5), gleby piaszczyste są zbyt kwaśne (ph 3,0-5,0) zaś gliniaste i próchnicze, zbyt zasadowe (ph od8,0-9,0).

Jak przeciwdziałać niechcianym poziomom odczynu? W przypadku gdy wskaźnik wykaże kwasowość ziemi, możemy go zniwelować przy pomocy nawozów wapiennych (mielona kreda lub dolomity). Rozkładamy w tym celu cienką warstwę na glebie po czym bardzo dokładnie przekopujemy - do tej czynności wygodniej użyć glebogryzarki :) W przypadku gleby zasadowej, należy zastosować nawóz o dużej zawartości siarki która zwiększa kwasowość gleby.

Po osiągnięciu pożądanego efektu możemy przejść do kolejnych zabiegów. Teraz pora na rozluźnienie gleby :) "Chillout" naszej ziemi to nic innego jak jej przekopanie. To działanie intensywnie ją napowietrza i zwiększa jej chłonność. Tutaj warto przedstawić kilka modeli glebogryzarek z różnych półek cenowych :) Gdyż przy ich użyciu zaoszczędzisz sobie sporo niewygodnej pracy.

kilkagl.jpg

Teraz pora na nawożenie, najlepiej kompostem. Wysyp to "złoto ogrodników" na świeżo spulchnioną glebę w ilości nie większej niż 5kg na m2. Dzięki temu wszystkie młode rośliny otrzymają odpowiednią dawkę mikro i makroelementów tak potrzebnych do prawidłowego rozwijania się.

  1.  Co nieco o planowaniu.

Zacznij od wydzielenie miejsca:

  • stałego na warzywa wieloletnie, takie jak rabarbar, cebula, szczypiorek czy zioła.
  • warzywa o szybkim wzroście, jak sałata czy koperek - postaraj się prowadzić wysiew tych roślin regularnie, mniej więcej co tydzień, pozwoli Ci to po upływie około 2 miesięcy cieszyć się świeżymi zbiorami przez bardzo długi czas
  • Małe ogrody wymagają szczególnego planowania, takiego żeby jak najdokładniej wykorzystać posiadaną przestrzeń. Dla przykładu: posadź szybko kwitnącą rzodkiewkę oraz szpinak (w odmianie letniej) w sąsiedztwie wolno rosnących marchwi (jesienna) lub pod pomidorami i fasolą.
  • Ważne jest aby pamiętać o następstwie nasadzeń, co skutecznie spowalnia wzrost chwastów. Po rzodkiewce, szczypiorku, sałacie, kalarepie i szpinaku możesz swobodnie posadzić łubin lub lucernę.
  1. Warzywa wymagające wsparcia

Wiele roślin, takich jak fasola, ogórek czy pomidor wymagają odrębnego traktowania. Takie rośliny znacznie lepiej rozwijać się będą gdy przywiążesz je do tyczek lub osadzisz na podporach. Pamiętaj jednak aby odpowiednio dobrać wysokość podpory do planowanej wysokości rośliny. W dużej mierze uchroni to przed niepotrzebnym plątaniem się pędów, co skutkuje uniemożliwieniem zbioru warzyw.

Pora na przygotowywanie ogródków warzywnych nadeszła. Pamiętajcie, że taki ogród spokojnie możecie traktować jako piękny ozdobnik waszych terenów zielonych, najlepiej obrazuje temat grafika otwierająca :) powodzenia i przysyłajcie nam zdjęcia swoich ogródków :)

Pozdrawiam
Przemek z Asago