ZABIEGI DZIĘKI KTÓRYM GLEBA POWRÓCI DO IDEALNEJ KONDYCJI, PO SEZONIE ZIMOWYM

Idealny trawnik... bardzo gęsty, soczyście zielony i idealnie miękki. Jak najbardziej efekt do osiągnięcia, wymaga on jednak bardzo dużo uwagi i pracy przez cały sezon.

Gdy zauważymy, że darń się zażółca i staje się niejednorodna, najprawdopodobniej jest to objawem pojawienia się chorób grzybowych, nieprawidłowej pielęgnacji lub źle przygotowanej gleby pod siew trawy. W takiej sytuacji podstawą będzie rewitalizacja trawnika.

Koniecznym rozpoczęciem większości prac w ogrodzie jest przeanalizowanie gleby z którą przyjdzie nam się mierzyć. W zależności od jej wyników, będziemy wiedzieć co dalej robić z naszym trawnikiem. Najlepsze warunki do wzrostu trawy gwarantuje dobrze przepuszczalna wieszchnia wartwa gleby piaszczysto gliniastej o góbości od 20 do 30 cm. Podglebie zaś winno być równie dobrze przepuszczalne o odczynie pH 5,5-7,0. Przy odczynach niższych należy zastosować wapnowanie albo zbadać poziom składników pokarmowych.

Gdy zaczynamy podejrzewać choroby trawnika, jak np. brunatną plamistość, pleśń pośniegową lub czarcie kręgi, konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych na zainfekowanej powierzchni trawnika. Przyczyną złej kondycji naszego trawnika może być nieprawidłowo przygotowane podłoże. W tym wypadku niezbędna okaże się wertykulacja wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża. Tutaj serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wertykulatorów dostępnych na naszej stronie www. Urządzenia te dzielimy przede wszystkim na sposób zasilania, spalinowe, wśród nich bezapelacyjny bestseller STIGA SC 42 B oraz elektryczne z wiodącym modelem STIGA SV 213 E. Proces ten usprawni kompleks sorpcyjny gleb słabszych, a po dodaniu piasku do zwięzłego podłoża usprawnimy jego strukturę a także zwiększymy przepuszczalność dla wody.

Krótki opis sześciu zabiegów, które powinniśmy wykonać wiosną, aby nasz trawnik rozwijał się prawidłowo:

  1. Przede wszystkim najprostszy zabieg - czyli grabienie. Praca niezwykle czasochłonna i za razem męcząca, ale gwarantuje usunięcie filcu i resztek roślinnych. Systematyczne zagrabianie trawnika, pozytywnie wpływa na dotlenienie trawy, oraz ułatwia przenikanie wody niezbędnej do rozwoju.

  2. Proces dogniatania trawy do podłoża - zwany Wałowaniem - najlepiej wykonywać na wilgotnym podłożu. Zasklepia on puste przestrzenie powstałe po Zimie, przez zamarzanie wody w warstwie korzeniowej. Taka przestrzeń jest przyczyną przesuszania się korzeni darni.
STIGA SV 213 E


HONDA TV 510
  1. Wertykulacja – proces nacinania powierzchni trawnika w pionie. Jak już wspominałem istnieje bardzo szeroki wybór urządzeń do wertykulacji. W naszej ofercie posiadamy wertykulatory aż sześciu wiodących producentów STIGA, HONDA, OLEO-MAC, CUB CADET, WOLF GARTEN oraz John Deere z różnych przedziałów cenowych.Urządzenia te zagwarantują prawidłowo, szybko i dokładnie wykonaną pracę zgodnie ze wszelkimi zasadami sztuki ogrodniczej. Proces ten nie dość, że nacina darń, zwiększając przepuszczalność dla wody, powietrza i promieni słonecznych to usuwa wszelkie zbędne, zasklepione resztki roślin oraz pojawiające się mchy.

  2. Nawożenie - Nawożenie trawnika należy rozpocząć w okresie wegetacji trawy. Jeżeli wykonujemy zabieg wertykulacji to nawożenie wykonywane jest w jego zakresie. Najczęściej stosowanym nawozem są nawozy typu NPK, zawierające szeroką paletę makroskładników, takich jak fosfor, potas czy azot. Na wiosnę wskazane jest, używanie nawozów ze zwiększoną zawartością tego ostatniego, czyli azotu. gdyż ten pobudza trawę do wzrostu. Wskazane jest nawożenie raz w miesiącu aż do początku października.
  3. Aż do początkowych etapów jesieni, należy pamiętać by uzupełniać luki w trawniku, dosiewając nasiona. Proces prosty, nie wymagający dodatkowego opisu :)
  1. Koszenie – to kiedy zastosujemy pierwsze koszenie zależne jest od warunków pogodowych oraz wysokości trawy. Nie dopuszczajmy do przerostu trawy gdyż powinno się ścinać nie więcej niż 1/3 jej wysokości. Tak więc koszenie powinno następować przynajmniej raz w tygodniu. Urządzenie którym dokonamy tego zabiegu dobieramy w zależności od wielkości trawnika oraz innych planowanych prac pielęgnacyjnych. Tym razem nie rozpiszę się w tej dziedzinie jedynie skieruję do naszej oferty kosiarek spalinowychelektrycznych oraz akumulatorowych. Procedurę jak wybierać urządzenie do koszenia trawy opiszę w kolejnym wpisie więc już teraz serdecznie zapraszam :)

    Pozdrawiam
    Przemek