SCHYŁEK LATA W OGRODZIE - KILKA CENNYCH PORAD JAK ZAPLANOWAĆ PRACĘ :)

Zacznijmy od niesamowicie ważnej rzeczy - działamy przy drzewkach owocowych. Musimy sprawdzić, które z nich zakończyły już swój okres owocowania, głównie wiśnie i czereśnie. Należy sprawdzić korony drzew w poszukiwaniu chorych i połamanych gałęzi, przy wiśniach głównie środkową część. Owoce Jabłoni dopiero zaczynają dojrzewać, tutaj wypadałoby oczyścić je z dużych tegorocznych przyrostów wewnątrz korony, co pozwoli jabłkom spokojnie się rozwijać. Więc nożyce, sekatory i okrzesywarki w ruch! w szczególności okrzesywarek - chciałbym tutaj polecić naszą ofertę gdzie znajdziecie urządzenia najlepszych marek w bardzo dobrych cenach.

Pamiętajcie żeby dbać o trawnik aż do samego końca sezonu. W tym momencie trawa powinna już spowolnić swój wzrost, więc systematyczne koszenie można już nieco przerzedzić, ale nadal zależy to od rodzaju darni i warunków rozwoju trawy. O pielęgnacji trawnika pisałem już nie raz. Zachęcam do zapoznania się z artykułem "Pora zadbać o trawnik", do którego zaraz nawiążę:), "Mech na trawniku" oraz "O polach golfowych słów kilka". Zachęcam również do zapoznania się z naszym poradnikiem jaką kosiarkę wybrać! Gwarantuję, że okaże się pomocny! W nawiązaniu zaś do artykułu "Pora zadbać o trawnik", pamiętajcie że jeżeli teraz nie pominiecie pracy przy trawniku, aż do końca sezonu, sprawicie że odrodzenie trawy po sezonie zimowym będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, warto więc ją jeszcze raz odżywić i napowietrzyć więc nawozy, areatory i wertykulatory w dłoń!!!

Kosiarka którą nawozimy?!

Tegoroczne warunki pogodowe nie dały naszym roślinom dużego pola do popisu pod względem rozwojowym. Dużo ulewnych deszczy przeplatanych okresami suszy i jeszcze przymrozki które zaskoczyły nas wczesną wiosną niszcząc wiele już kwitnących roślin. Warunki te sprawiły że woda nie wsiąkała w ziemię lecz spływała, wypłukując nawozy. Tam gdzie opady były obfite i długotrwałe doprowadziło do zubożenia w azot dolnych partii gleby. Innymi słowy musimy nawozić naszą glebę przed zimą. Są do tego celu specjalne mieszanki jesienne które idealnie do tego się nadają.

Standardowo nawóz rozsypywany jest ręcznie i jest to słuszna i prosta forma, można też stosować specjalne szufelki czy siewniki wszystko zależy od rozmiaru obszaru pracy. Jeżeli zaś obszar, charakteryzowany jest jako wielkopowierzchniowy, wtedy można skorzystać z kosiarki traktorowej w połączeniu z rozsiewaczami - jako przykład chciałbym tutaj podać traktorek STIGA ESTATE 6102 HW   taki komplet sprawdzi się idealnie przy obsłudze większych obszarów.

Napowietrzanie - czyli aeracja i wertykulacja

Pisałem o tym już nie raz, ale jest to tak ważne, że wspomnę raz jeszcze :) trawa pełna przebarwień oraz utrzymujące się kałuże, są pierwszym sygnałem, że podłoże jest zbite i nie posiada już swoich właściwości absorpcyjnych. W takim przypadku aerujemy trawnik, gdyż ten zabieg dotleni glebę oraz ograniczy rozprzestrzenianie mchów w miejscach o dużej wilgotności. Jeżeli nasz trawnik musi znosić dużą ilość ruchu, czyli jest bardzo intensywnie użytkowany wypadałoby dodatkowo wykonać piaskowanie - gdyż ten zabieg poprawia strukturę gleby pozwalając jej na swobodne przepuszczanie tlenu do warstwy korzeniowej naszego trawnika. Pamiętajmy jednak żeby nakłucia w glebie posypywać bardzo drobnym żwirem. Aby osiągnąć ponadprzeciętny efekt należy jeszcze piasek wczesać.


Pamiętajmy również aby pod koniec lata wykonać wertykulację trawnika, tym bardziej jeśli zabieg nie był wykonany wiosną. Zabieg ten uzależnimy jednak od ilości filcu i mchu który znajduje się na trawniku. Jeżeli jest go dużo, to działamy :) 

Nie muszę chyba przypominać o stałym pielęgnowaniu krzewów ozdobnych :)

To by było na tyle w temacie ogrodu, w najbliższych tematach postaram się przypomnieć wam o czym należy pamiętać w nadchodzących miesiącach aby jak najlepiej przygotować swój ogród do zimy

Pozdrawiam was serdecznie
Przemek z Asago.pl