KOSA SPALINOWA I PODKASZARKA ELEKTRYCZNA - DORADZAMY JAKĄ WYBRAĆ :)

Kosa spalinowa? Podkaszarka? Jaka najlepsza!?

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, że pielęgnacja działki w żadnym wypadku do najłatwiejszych nie należy. Jest to silnie czasochłonne zajęcie, które zabiera nam mnóstwo czasu i wymaga od nas przeróżnego rodzaju sprzętu. Jednym z podstawowych zadań posiadaczy ogrodów i działek jest koszenie trawy. Rynek obfituje armią dostępnych rodzajów urządzeń koszących od elektrycznych poprzez spalinowe. Pora więc przybliżyć jedno z nich czyli kosy spalinowe i podkaszarki :)

Urządzenia te charakteryzuje przede wszystkim łatwość manewrowania i bezproblemowe dojście w miejsca w których tradycyjną kosiarką nie podjedziemy, jak np. pod żywopłotem, między grządkami, przy krzakach, chodniku, płocie i wielu innych. Kosy spalinowe nie mają ciągnącego się kabla który ogranicza nasze działania przez konieczność dostępności sieci elektrycznej. Jedyną wadą tego typu urządzeń jest ręczne regulowanie wysokości cięcia trawy. A teraz na co zwracać uwagę przy zakupie.

kilka.jpg

Zasilanie

Tak jak przy kosiarkach dzielimy te urządzenia na:

elektryczne –podłączane do sieci elektrycznej (ograniczamy działanie długością przewodu podłączonego do źródła prądu) lub akumulatorowe (wtedy jest bezprzewodowe ale nasze działanie ograniczone jest czasowo). Dużą zaletą podkaszarek elektrycznych jest ich cena, są znacznie tańsze od spalinowych odpowiedników. Dodatkowo są bardzo lekkie, a ich moc mieści się w przedziale od 450 do 550W


spalinowe – często nazywane kosami spalinowymi. Charakteryzują się większą mocą, dzięki czemu sprawdzają się również w miejscach zaniedbanych, porośniętych grubymi chwastami oraz wysoką trawą. Nie są ograniczone przez kabel ze względu na samodzielne zasilanie zależne od ilości posiadanego paliwa :) Są jednak znacznie cięższe od elektrycznych dlatego warto wyposażyć się w szelki oraz pas podtrzymujący.


W co mogą być wyposażone:

    głowica z nylonową żyłką –rozwiązanie stosowane w większości modeli. Głównym zastosowaniem tej głowicy jest przycinanie trawy przy domu i w ogrodzie, wyróżniamy następujące rodzaje głowić:
            a) ręczne – coraz rzadziej spotykane, wysuwanie wykonywane jest ręcznie co jest silnie niewygodne i czasochłonne ze względu na częstotliwość ucinania żyłki
            b) półautomatyczne –Żyłka wysuwana jest przy naciśnięciu głowicy do podłoża. Najczęściej stosowane rozwiązanie
            c) automatyczne – Żyłka sama wysuwa się na pożądaną długość
    głowica z nożami tnącymi – rzadko spotykane rozwiązanie. Noże najczęściej wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Są trwalsze od żyłki ale też droższe.
    tarcza tnąca – Stosowana głównie w kosach o większej mocy, przeznaczonych do użytku profesjonalnego. pozwala na karczowanie chwastów i pracę na dużych terenach.

Moc silnika

Sprawa prosta. Im urządzenie ma większą moc, tym dłużej może pracować bez odpoczynku. Dlatego dobieramy kosę do wielkości terenu na jakim będziemy nią pracować. Moc ma również wpływ na szerokość koszenia urządzenia. Kosy mocniejsze radzą sobie lepiej z chwastami czy wysoką trawą.


Średnica cięcia

Ogólnie od szerokości koszenia zależy przede wszystkim czas pracy jaki musimy poświęcić na pielęgnację trawnika. Pamiętajmy jednak, że im wyższa wartość szerokości koszenia tym ciężej będzie dostać się nam w niektóre zakamarki naszych ogrodów.


Regulacja rękojeści

Ważna sprawa, tym bardziej jeżeli użytkowników kosy będzie wielu lub wzrost głównego użytkownika nie mieści się w średniej statystycznej. pamiętajcie że zawsze lepiej jest wybrać urządzenie dające możliwość regulacji,


Serwis

I jest to jeden z najważniejszych punktów. Wiele kos, w szczególności modele "hipermarketowe" posiadają ustawowo najniższą gwarancję a dostępność do części takich urządzeń praktycznie nie istnieje. Dlatego tutaj wygrywają urządzenia opatrzone solidnym logo jak STIGA czy HONDA. Dobry producent posiada sieć autoryzowanych punktów serwisowych więc zamawiając produkt, nawet w internecie nie musimy się martwić o jego serwis.


Rodzaj silnika

Wyróżnia się kosy z silnikiem:
   
elektrycznym - nie obejdzie się bez dostępu do sieci elektrycznej, czy to celem stałego dostępu prądu czy naładowania akumulatorów.
dwusuwowym – niezbędna jest mieszanka paliwa i specjalnego oleju. Zaletą jest możliwość pracy urządzeniem w każdej pozycji

Uruchamianie

Kosy spalinowe mogą być uruchamiane za pomocą rozrusznika:

    z linką – należy nią gwałtownie szarpnąć (w niektórych modelach nawet kilkukrotnie).
    elektryczny – aby uruchomić kosę wystarczy wcisnąć guzik

Zbiornik paliwa

Wielkość zbiornika paliwa dostosowujemy do wielkości terenów jakie będziemy kosić, należy jednak pamiętać że większy pojemnik to też większy ciężar urządzenia. Warto zawsze zaopatrzyć się w dodatkowy kanister który spokojnie możemy ze sobą zabrać.


Ciężar

Nic prostszego:) jeżeli jesteśmy tęgim jegomościem możemy pozwolić sobie na urządzenie cięższe, jeżeli zaś trawnikiem zajmuje się drobna pani raczej nie polecamy ciężkich kos, gdyż może to znacząco utrudnić pielęgnację trawnika


Akcesoria do podkaszarek i kos spalinowych

Co możemy otrzymać w zestawie

    kabłąk ochronny
    okulary ochronne
    słuchawki wygłuszające
    głowica tnąca z kółkami
    głowica żyłkowa
    tarcza tnąca
    szelki

 

Mam nadzieję, że te porady pomogą wam wybrać urządzenie dostosowane do waszych potrzeb

Pozdrawiam
Przemek z Asago.pl