POWÓDŹ W GARAŻU, W PIWNICY ? TERAZ ZAWALCZYMY Z TYM TEMATEM!

A teraz do tematu - co robimy?

Jedyna, skuteczne rozwiązanie w przypadku powodzi to zastosowanie motopompy. Krótko prawda? Dobrze powiem coś więcej o sprzęcie. Zacznijmy od urządzeń polecanych, dobrym przykładem będą modele WB20XT oraz WB30XT. Modele te charakteryzują się dużą wydajnością, co znaczy że przepompują duże ilości wody oraz przeznaczone są do wieloletniej eksploatacji. Stosowane są głównie do osuszania pomieszczeń zalanych, terenów wokół domów i gospodarstw rolnych. Są to pompy o kompaktowych rozmiarach które zasilane są 4-suwowym silnikiem Honda GX120  o mocy 3,5KM (dla modelu WB20XT) oraz 4,8KM (dla modelu WB30XT) który cechuje wysoka paliwo oszczędność oraz niezawodność.

Wydajność WB20XT to nawet 36 tys. litrów wody w godziną, a WB30XT to 66 tys. litrów! Innymi słowy przy pomieszczeniu o wysokości 2,8m oraz szerokości i długości  po 3,6m urządzenie wypompowanie całkowicie zalanego takiego pokoju,garażu, piwnicy, zajmie dokładnie godzinę. W przypadku WB30XT pomieszczenie to o tej samej wysokości powiększa się do wymiarów 5x5m. A pojemniki paliwa pozwalają na ok. 2 godziny pracy ciągłej. Żywotność urządzenia gwarantowana jest przez żeliwny ślimak i wirnik oraz antywibracyjny system prosto zamocowanych gumowych amortyzatorów zmniejszający przeniesienie naprężeń mechanicznych. Obydwa urządzenia są zamocowane  alarm olejowy, który chroni silnik przed zataciem, odcinając zapłon, gdy tylko poziom oleju zejdzie poniżej granicy bezpieczeństwa. Większe zanieczyszczenia stałe jak kamienie, gałęzie czy inne przedmioty filtrowane są przez kosz ssawny. Poza powodzią znajdą również zastosowanie w przypadku nawadniania ogrodów czy sadów podczas suszy.



O czym pamiętamy?

  • Ważne aby stosując pompy spalinowe do osuszenia pomieszczeń, urządzenie nie może być przechowywane wewnątrz budynku - odprowadzenie spalin. Dostęp do zalanego pomieszczenia umożliwiamy stosując wąż ssawny.
  • W skutek zalania spowodowanego ulewnymi opadami, możemy bezzwłocznie przystąpić do wypompowywania wody.
  • Podwyższony poziom wód gruntowych jest częstą przyczyną zalania pomieszczeń. należy wtedy pamiętać aby poczekać na spadek naturalny tego poziomu. Jeżeli rozpoczniemy wypompowywanie zbyt wcześnie, pomieszczenie ponownie napełni się wodą i jedyną konsekwencją nie będzie spalenie paliwa i zużywanie motopompy na marne, lecz wypłukiwanie fundamentów. Jeżeli zaś poziom wód utrzymuje się zbyt długo, nie możemy też pozwolić na długotrwałe działanie wody, wtedy z pomocą przychodzi szpadel lub koparka. W odległości kilkunastu, kilkudziesięciu metrów od budynku musimy wykopać dość głęboki dół który pozwoli na gromadzenie wody w innym miejscu. Dół ten powinien być głębszy niż posadzka w pomieszczeniu zalanym. dzięki temu woda zacznie do niego spływać, a z tego dołu możemy już z czystym sumieniem wypompowywać wodę. Nie należy jednak, jak logika wskazuje, wypompowywać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu gdyż ta ponownie spłynie do miejsca startu czyli naszej piwnicy, garażu lub naszego nowo powstałego dołu. Wodę wypompowujemy do studzienki z odprowadzeniem w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu przy użyciu węża tłocznego.

14_blog_02.jpg


A teraz słów kilka o tym jak używać pompy spalinowej.

Jak każde urządzenie, motopompy również wymagają prawidłowego traktowania. I należy do nich podchodzić tak aby swą funkcjonalnością służyły nam przez bardzo długie lata. Zachęcam do zapoznania się z tym szeregiem porad, które mogą okazać się niezawodne gdy trzeba działać błyskawicznie przy sytuacjach kryzysowych.

  1. Zaczynamy od niesamowicie ważnej, kluczowej dla działania sprzętu sprawy. Od przeczytania instrukcji.
  2. Teraz kiedy podstawy ogarnięte, pamiętajcie o ustawieniu pompy. Powinna ona stać na twardym i płaskim podłożu. Jakiekolwiek wychylenie może doprowadzić do wycieku oleju i paliwa a co za tym idzie do zatarcia silnika
  3. Przed pierwszym uruchomieniem należy zalać blok pompy wodą, zapobiegnie to przegrzewaniu się uszczelnienia podczas zasysania wody do węża ssawnego.
  4. Do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży ssawnych i tłocznych. Pamiętajcie że wąż ssawny powinien być usztywniony, a odległość między pompą a wodą nie powinna przekraczać 8 metrów - pompa może odmówić podawania wody. Należy również pamiętać o upewnieniu się czy węże zostały prawidłowo podłączone jeszcze przed uruchomieniem silnika. I teraz ważna sprawa pod żadnym pozorem nie można gwałtownie zaciskać węża tłocznego, np. poprzez najechanie nań samochodem, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia bloku pompy.
  5. Zbyt luźne mocowanie węża może obniżyć wydajność w przypadku węża ssawnego, oraz zrzucenie w przypadku węża tłocznego, więc sprawdźmy opaski zaciskowe na wężach.
  6. Sprawdzamy poziom oleju, czystość filtrów paliwa i powietrza.
  7. Po użytkowaniu pompy odkręcamy korek spustowy i wylewamy pozostałą w korpusie wodę

14_blog_01.jpg

 

Mam nadzieję, że ten artykuł nie będzie musiał się wam przydać - warto jednak wydrukować go i położyć w pobliżu swojej motopompy - jeżeli chcecie dokonać zakupu u nas, przy zamówieniu dopiszcie w uwagach że prosicie o załączenie tego poradnika :)

Pozdrawiam
Przemek z Asago.pl