PLANUJEMY PRACĘ - LIPIEC ! - NOWY CYKL PORADNIKÓW

Lipiec to miesiąc w którym bezsprzecznie można cieszyć się owocami swojej ciężkiej wiosennej pracy. Czy to pryz obserwacji kwitnącej roślinności, czy spożywając owoce dosłownie :) Nie powinniśmy jednak zapominać, że to co stworzyliśmy, nadal wymaga pielęgnacji i nakładu pracy. Rozpoczynając nowy cykl, chcielibyśmy pomóc wam zaplanować prace w miesiącu lipcu.

  1. Nasz trawnik

Okres letni to, wbrew pozorom, czas w którym trawnik wymaga dość dużo pielęgnacji. Przede wszystkim musi być nawożony oraz wietrzony, pomoże to zahamować rozwój chwastów i mchu oraz zwiększy przepuszczalność trawnika co zwiększy poziom absorbowania wody i makroelementów przez nawóz dostarczanych. Musimy też regularnie ten trawnik kosić, najlepiej co tydzień przy miejscach często eksploatowanych a co 3-4 tygodnie przy terenach nieużywanych.

  1. Nasz ozdobnik

Ostatnim wpisem przybliżaliśmy temat sekatorów spalinowych i elektrycznych. Pora użyć tej wiedzy :) W tym miesiącu powinniśmy wyjątkowo zwrócić uwage na stan naszego żywopłotu. Wciąż kwitnące, nowe pędy wymagają regularnego cięcia, przynajmniej raz w miesiącu. Dla ograniczenia ich wzrostu wypada przycinać je do wysokości ok. 3 cm. Pamiętajcie również, że żywopłoty najlepiej ciąć przy pochmurnej pogodzie, głównie ze względu na możliwość poparzenia młodych, dopiero co odsłoniętych liści.

Lipiec to miesiąc, w którym słoneczna pogoda może doprowadzić do suszy. Aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo, musimy pamiętać o regularnym ich podlewaniu. Pamiętajcie, że lepiej tą pracę wykonywać zgodnie z zasadą "mało, a często". Dlaczego? a dlatego że rzadsze i obfite podlewanie prowadzi do nagromadzenia wilgoci w glebie co, wpłynie na rośliny i zmusi do głębszego zakorzeniania. Ważne również aby podlewać rośliny późnym południem, pozwoli to im absorbować odpowiednie ilości wody przez cały wieczór i noc.

Od samego początku lipca intensywne kwitnienie otacza takie kwiaty jak: kosaćce bródkowe, mieczyki czy dalie ogrodowe. Co za tym idzie zwiększa się ich zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Ważnym więc jest ich systematyczne nawożenie, np kompostem. Pierwsze dni lipca pozwalają również na wysiew roślin dwuletnich, które kwitnąć będą w przyszłym sezonie (np. niezapominajki, malwy czy bratki). Pamiętajcie, że rośliny te wymagają pikowania, czyli rozdzielenia siewek a następnie przesadzania do większych, odrębnych pojemników. Czas odpowiedni do tego zabiegu to końcówka lipca, ok. 4 tygodnie po siewie, gdy maja około 3 listki. Końcówka lipca to również doskonały czas na wysiew maciejki.

z20216702Q%2CWyzlin-wiekszy--lwia-paszcza.jpg

  1. Nasz warzywnik

W trakcie lipca w warzywniku możesz spokojnie rozpocząć ściólkowanie, ułóż ok. 5 cm warstwę w miejscach oczyszczonych z chwastów. Pozwoli to zmniejszyć parowanie wody z gleby a co za tym idzie ograniczyć rozwój chwastów. Obiecuję że o ściółkowaniu wypowiem się szerzej w następnym wpisie :)

Jeżeli zaś o same warzywa chodzi, w tym okresie musimy bacznie je obserwować gdyż mogą je dotknąć przeróżne choroby. wymieńmy kilka najczęściej spotykanych.

  • Mączniak (biały nalot do złudzenia przypominający mąkę, w pierwszych fazach obejmuje tylko liście, zaś na koniec pokrywa całą roślinę)
  • Czenie krzyżowe (choroba ta atakuje przede wszystkim uprawy rzepaku. Ta grzybicza zaraza obawia się ciemnobrunatnymi, okrągłymi plamami, jaśniejszymi i ciemniejszymi pierścieniami układającymi się naprzemiennie, pojawiającymi się na liściach)
  • Zaraza ziemniaczana (atakuje ziemniaki i pomidory. Cechuje się wodnistymi szarozielonymi plamami na łodydze liściach i warzywie. plamy z czasem brązowieją.
  • Septorioza selera (w szczególności trzeba na nią uważać w końcówce lipca oraz w sierpniu. Zaatakowane  liście żółkną w kolejnych etapach przechodząc na czerwień i popiel. plamienie to obejmuje całą roślinę

Warzywniak - jak go urządzić?

Lipiec to również pora na zbiory. Możemy już spokojnie rozkoszować się takimi warzywami jak brokuł, kalarepa, kalafior, wczesna odmiana rzodkiewki, groch, bób, marchew, fasolka szparagowa, pietruszka, por, cebula ze szczypiorkiem, seler, dynia, kapusta, cukinia. Do wysiewu zaś nadają się już: sałata liściasta, szpinak, koper ogrodowy czy kalarepa

Nadszedł czas zbioru wielu warzyw: kalarepy, brokuł, kalafiora, wczesne odmiany rzodkiewki, grochu, bobu, fasolki szparagowej, marchwi, pietruszki, pora, selera, cebuli ze szczypiorkiem, a także dyni, cukinii czy kapusty (wczesne odmiany należy zebrać do połowy miesiąca, późne – po koniec). W lipcu wysiewać możesz natomiast: sałatę liściową, kalarepę, szpinak oraz koper ogrodowy.

Mam nadzieję, że ten cykl poradników będzie wam pomocny przy planowaniu prac w waszych ogrodach :)


Pozdrawiam
Przemek z Asago.pl